Навіщо дітям потрібні правила та межі

23.Жов.2020
Навіщо дітям потрібні правила та межі

Звичайно, вам хочеться бути самим ніжним і турботливим батьками для своєї дитини. Щоб зв’язок між вами був глибоким і непорушним.

Але дитина не слухається, не хоче виконувати прохання і не робить те, що ви вважаєте важливим або необхідним. Батьки в таких випадках вдаються або до встановлення жорстких правил, або до покарань. Виникає конфлікт.

А чи потрібні суворі правила і межі дітям, якщо це тягне стільки проблем і складнощів? Як же вчинити? Давайте спробуємо розібратися.

Правила — це умови, при дотриманні яких ви готові виконати прохання або бажання дитини. Наприклад ви говорите: «Я готова відпустити тебе в гості до друга, коли ти приберешся у себе в кімнаті». Так дитина дізнається правила.

Як не дивно, правила дозволяють дитині бути впевненішою, а головне — відчувати себе любою. Вони дають їй можливість зрозуміти, що як у вас, так і в інших людей теж є межі. Їх необхідно дотримуватися і поважати.

Важливо на власному прикладі показувати дитині дотримання правил і меж. Ви — саме та людина, яка зараз допомагає їй відстоювати свої власні інтереси в майбутньому!

Правила зводять до мінімуму конфлікти з оточуючими вашої вже дорослої дитини. Вони дуже важливі й для засвоєння соціальних норм поведінки, для розуміння того, що у кожної дії є наслідки. Знаючи правила, діти відчувають опору і чіткі орієнтири.

Встановлюйте правила м’яко, чітко і впевнено — це дасть дитині можливість спиратися на вас, відчувати себе захищеною.

Можна порівняти правила з перилами на мості через ущелину. Вони потрібні для того, щоб відчувати себе в безпеці, залишатися на правильному шляху і не зірватися у прірву.

Правила і межі для дітей

Хочеться сказати кілька важливих слів про те, чим правила і межі не є.

Правила не є ультиматумами, погрозами та покараннями. Вони не призначені для того, щоб дитина відчувала себе погано через провини, засудження і сором. Правила — це не інструмент для маніпуляції.

Я наведу кілька ситуацій, в яких установка меж дуже важлива. Ви можете вибрати доречні для вашої родини, а також визначити додаткові.

 • Використання ваших особистих речей, таких, як гребінець, одяг, мобільний телефон.
 • Час, який дитина проводить за телевізором і відеоіграми.
 • Час спати.
 • Сімейні звичаї: наприклад, приходить дитина за стіл, коли вся сім’я сідає снідати, обідати або вечеряти.
 • Участь в домашніх справах, догляд і годування домашніх вихованців.
 • Ваш особистий час і те, коли дитина може на нього розраховувати. Наприклад, якщо вона сідає робити домашнє завдання тільки о 9 вечора і при цьому хоче, щоб ви допомагали, ви можете бути вже занадто стомлені. Або буває, що діти-підлітки просять відвезти їх в гості до друзів або на якийсь захід, згадуючи про це в останній момент. У такій ситуації вони повинні розуміти, що порушують ваше право на особистий час — це можна обмежити правилами.
 • Використання матюків і лайок.
 • Глузування й образи на адресу інших домашніх. Особливо часто це зустрічається серед братів і сестер. Часом може здаватися, що це нешкідливі фрази, але вони завжди діють дуже руйнівним чином на кожного члена сім’ї окремо і на всю сім’ю в цілому. Якщо ви хочете, щоб сім’я була міцною, єдиною командою, можна ввести правило на шанобливе звертання членів сім’ї між собою.

Чому батькам важко встановлювати правила

 1. Якщо ми занадто втомлюємося, нам стає важко докладати зусилля і домагатися від дитини необхідного.
 2. Буває, що нам настільки не подобається сперечатися з дітьми й щось доводити, що ми вирішуємо не дотримуватися встановлених меж.
 3. Можливо, нам дуже хочеться подобатися своїм дітям. Ми не хочемо конфліктів і намагаємося уникнути їх за всяку ціну.
 4. А якщо ми відчуваємо свою провину за щось (наприклад, що проводимо дуже багато часу на роботі) – це часто спонукає нас дозволяти дітям більше, ніж варто було б.
 5. Ми намагаємося компенсувати своєю поведінкою зайву строгість або холодність другого з батьків.
 6. І нарешті, якщо для нас самих в дитинстві не встановлювали чіткі правила і кордони, у нас може не бути уявлень про те, як це робиться.

Ми розібралися з тим, що таке правила і межі й для чого вони потрібні, коли їх слід встановлювати й що може бути перешкодою для цього. Ніхто не говорить, що встановити їх — простіше простого. Не варто звинувачувати себе, якщо для вас це непросто — багато сімей відчувають складності в цьому питанні. Тому, просто пробуйте, і дотримуйтеся обраної поведінки попри все і вас все вийде.

Джерело: https://dytyna.blog/navishho-dityam-potribni-pravyla-ta-mezhi/?fbclid=IwAR2aiWdyPbKYBAve_74E8aGh4KHIwr0V7-NQO_WA927KU-9w9fPoeK-6MFI

error: Content is protected !!